Upozornenie!
Táto stránka používa na personalizáciu zobrazovaného obsahu súbory cookies.
Rozumiem

Navštívte tiež

AKVÁRIUM

Kvalitné akvária od manželov Fuljerovcov, 25 ročná tradícia rodinnej firmy.

Na základe vašich predstáv vám navrhneme najoptimálnejšie zloženie akváriového kompletu, predbežný návrh s kalkuláciou vám pošleme prostredníctvom e-mailu. Preferujeme osobnú návštevu v našej firme, kde si priamo na mieste môžete pozrieť jednotlivé komponenty.

PRI ZÁSI...

Kvalitné akvária od manželov Fuljerovcov, 25 ročná tradícia rodinnej firmy.

Na základe vašich predstáv vám navrhneme najoptimálnejšie zloženie akváriového kompletu, predbežný návrh s kalkuláciou vám pošleme prostredníctvom e-mailu. Preferujeme osobnú návštevu v našej firme, kde si priamo na mieste môžete pozrieť jednotlivé komponenty.

PRI ZÁSIELKACH S VYŠŠOU HMOTNOSŤOU SA DOPRAVA RÁTA INDIVIDUÁLNE. NIE JE GRÁTIS ANI PRI OBJEDNÁVKE NAD 99,-  O JEJ VÝŠKE VÁS BUDEME INFORMOVAŤ!

Začíname s akvaristikou. Časť 1. /Karin Fuljerová/

/Tento článok je písaný ako pomôcka pre začínajúcich akvaristov, bez zbytočných cudzích výrazov, tak, aby bol ľahkým vodítkom pri vstupe do akvaristiky./

Na začiatku vstupu do akvaristického sveta je potrebné starostlivo zvážiť veľkosť akvária. Musíte sa rozhodnúť, či sa bude jednať o malé akvárium niekde na stôl do detskej izby, či kancelárie, prípadne o solitér, ktorý bude mať dominantné postavenie v interiéri. Prípadne zamýšľate niečo medzi tým. V článku sa postupne oboznámime s niektorými odporúčaniami, radami, usmerneniami pri jednotlivých veľkostiach.

Malé akvárium do 60 litrov.

Ak ste sa rozhodli pre prvú možnosť, je dobré hneď na začiatku sa zmieriť s tým, že pôjde o akvárium, kde sa dajú chovať len menšie rybky /neonky červené, microrasbory galaxy, rasbory hengeli.../. Všetko teda rybky do 5cm. /Pri hornej hranici malých akvárií okolo 60 l, je možné trošku väčšie osadenstvo./

Obr.1 : Neonka červená, microrasbora galaxy, rasbora hengeli

neonka cervena micorrasbora galaxy rasbora hengeli 

Pod takéto akvárium nepotrebujete žiadnu špeciálne spevnenú skrinku, stačí ho položiť na stôl, poličku a podložiť kvôli prípadným nerovnostiam akvaristickou podložkou. Ak ju nemáte po ruke, stačí aj obyčajná karimatka, prípadne tenký polystyrén.

Malé akvárium je svojim objemom náchylné na biologickú nerovnováhu. Málo vody, malá stabilita. Preto je dôležité osadiť ho veľkým množstvom rastlín. Je dobré, keď vaša predstava pri malom akváriu je stotožnená s rastlinkami. Každá použitá rastlinka je pomocou pri stabilizácii akvária, jeho filtrácii, okysličovaní, odbúravaní odpadových látok, eliminovaní rias...

Pri rastlinkách si však treba dať pozor na ich výber. Ak nie sme zmierení s veľkou starostlivosťou, pridávaním plynného CO2, je dobré vybrať do akvária jednoduchšie druhy rastlín, ktoré nepotrebujú plynné CO2, ale bude im stačiť len pridávanie tekutého uhlíka /EASY CARBO, Seachem Flourish excel/.

Takýmito rastlinkami sú napr. Anubias barteri var.nana, Cryptocorynya, Sagittaria, Vallisnerie/samozrejme len niektoré z týchto druhov/. Výber rastlín musí smerovať k druhom, ktoré sú menšieho vzrastu, ak si vyberiete väčší druh rastliny, nie je to tragédia, len vás bude čakať častejšia údržba jej veľkosti. Výhodou väčších druhov ako je napr. Cryptocoryna aponogetifolia je to, že sa veľmi rýchlo v akváriu aklimatizujú a takmer okamžite začínajú prispievať k stabilite v akváriu. Anubias barteri nana je naproti tomu rastlinka nižšieho vzrastu, ale rastie veľmi pomaly a tak nie je v stabilite veľkým pomocníkom. Rýchlo rastúce rastliny v akváriu svojim rýchlym udomácnením dokážu bojovať s riasou, zakorenia sa a berú riase výživu. Veď obe, aj rastlina aj riasa majú rovnakú potravu. Tá potom nedokáže, hlavne na začiatku, narobiť toľko problémov.

Obr. 2: Anubias barteri nana

anubias barteri nana

Obr. 3. Cryptocoryna aponogetifolia

 cryptocoryna

 

Veľmi dôležitou súčasťou malých akvárií sú čističe - malé prísavníky, slimáky, krevetky.

Malá rada pri kúpe prísavníkov, keďže sa na trhu nachádza veľa prísavníkov, ktoré si pochutnávajú aj na rastlinkách. Prezistite si ich reálny názov, ich správanie, ich potravu. Kúpu radšej odložte po dokonalom preštudovaní, inak by mohla vaša úvodná práca s rastlinkami skončiť apokalypticky.

Osvedčeným druhom je ancistrus dolichopterus. Ide o prísavníka, ktorý dokáže narásť do rozmerov 10cm a viac. To nie je v malom akváriu žiadúce, preto je potrebne po vyrastení prísavníka vybrať a nahradiť ho menším jedincom. Pri prísavníkom platí zasada, čím starší, tým lenivejší.

 Obr. 4: Ancistrus dolichopterus

ancistrus dolichoptera

Ak ste už zohnali správne prísavníky do akvária musíte pridať aj koreň. Prísavníky potrebujú kúsky dreva pre svoju existenciu, navyše výluh z koreňa priaznivo ovplyvňuje pH, ale tiež celkovú kvalitu vody v akváriu.

Obr. 5: Akváriový koreň FINGER

koren do akvária finger

Technické náležitosti akvária sú spravidla poskytované komplexne v setoch od rôznych výrobcov. Vtedy sa jedná takmer výlučne o filtráciu pomocou vnútorného filtra. Samozrejme set je možné si aj vyskladať, môžete siahnuť po drahšom, ale efektívnejšom externom filtri a jednotlivé súčasti si kupovať od rozličných výrobcov.

Údržba akvária pozostáva z výmeny vody, teda jej odčerpaní z akvária pomocou malej nádobky, nie viac ako 50%. Popri tom urobíte očistenie skiel hubkou, prípadne žiletkou. Nasleduje ostrihanie rastlín, vybratie odumretých častí rastlín. A nakoniec doliatie bezchlórovej vody, naliatie potrebných prípravkov, hnojív. Medzi časmi výmeny vody používame škrabku, kŕmime, v prípade aplikácie denných hnojív, dávkujeme aj tie. Správne pripravená voda je v malom akváriu veľmi dôležitá. Musí byť teda buď zbavená chlóru jeho vyprchaním/ odporúčame 48 hodín/, prípadne aplikáciou prípravku, ako napr. EASYLIFEfilter medium, SERA aquatana pod., ktoré dokážu chlór odstrániť rýchlejšie. Na túto zásadu si treba dávať pozor hlavne počas prvého pol roka od spustenia akvária.

Druhou nevyhnutnou zásadou je odstup medzi výmenou vody a vypratím filtračnej hmoty. Jedná sa o chybu, ktorú urobí takmer 90% akvaristov.

Vysvetlím, o čo ide: Pri novom akváriu sa dostávajú do vody, filtra, podložia, štrku tzv. „dobré filtračné baktérie“, ktoré nám pomáhajú pri odbúravaní odpadových látok. Odpadové látky vznikajú zo zvyškov potravy, výkalov rýb, zvyškov rastlín atď. Tieto dobré baktérie nasadzujeme do akvária buď pomocou prípravkov/ TETRA Bactozym,  EASYstart.../ , prípadne pomocou filtračnej hmoty, vody z už zabehnutého staršieho akvária.

Obr.6: „Dobré baktérie Tetra bactozym“

tetra bactozym

Baktérie sa v akváriu prirodzene rozmnožujú, upravujú si svoj počet na optimalizovanú hodnotu. Pri výmene vody sa zasahuje do ich počtu a z akvária odchádzajú. Ak zároveň s výmenou vody urobíme aj vypratie filtračnej hmoty, nebodaj ešte aj odsatie dna, spôsobíme akváriu šok. Zásah do baktérií môže byť tak veľký, že na svoj úbytok nedokážu zareagovať a je ich tak málo, že ďalší prísun odpadových látok už nedokážu rozložiť. Ešte viac hynú a v akváriu vznikne otrava. Preto je absolútnou podmienkou pri nových akváriách, že interval medzi výmenou vody a vypratím filtra musí byť aspoň týždeň.

Treťou veľmi dôležitou zásadou je používanie výhradne bezchlórovej vody pri praní filtračných hmôt. Opäť sa myšlienkovo vraciame k vyššie spomenutej vete o chlóre. Chlór je likvidátor „dobrých baktérií“ a vypratie filtra v chlórovej vode je popravou týchto baktérií. Najlepšou možnosťou je použiť vodu z akvária, ktorú si vyberiete niekde do vedra a v ňom hmoty prepláchnete.

Odsávanie dna odporúčam veľmi občasne, zásah do štrku s baktériami, prípadne nabúranie spodného podložia je viac na škodu, ako na osoh. Možno stačí interval raz za 3-6 mesiacov. Navyše „špáranie do dna“ vie z neho uvoľniť toxické látky, ktoré môžu rovnako byť záťažou pre dobré baktérie. Pri veľkom zásahu do akváriu, napr. pri tzv. zrepasovaní akvária, je dobré vybrať väčšiu časť vody, aj 70-80%.

Ak bude vaše akvárium mať za sebou už nejaký ten rôčik, jeho stabilita bude už silná a zvládne aj tvrdšie, razantnejšie zásahy, bez toho, aby sa niečo stalo.

Štvrtou podmienkou je silné prekysličenie pri štarte akvária. Dobré baktérie potrebujú na svoje množenie kyslík, preto je jeho prísun do akvária v počiatočnom štádiu veľmi želaný. Neskôr, po uchytení rastlín, nám tieto svojou fotosyntézou s okysličením akvária pomôžu a kyslík z externého zdroja sa môže obmedziť.

Čiže summa summarum, malé akvárium rovná sa:

- malé rybky s obmedzeným výberom,

- rastlinky, koreň

- zväčša interný filter,

- väčšia nestabilita,

- výmena vody cca raz  za 2-4 týždne,

- vypratie filtra v bezchlórovej vode cca raz za 2-4 týždne, vždy minimálne s týždňovým odstupom od výmeny vody

- ostrihanie a odstránenie zvyškov rastliniek pri výmene vody, prípadne podľa potreby,

- odsatie dna cca raz za 3-6 mesiacov,

- kŕmenie každý deň 1-2x.

 

 Konkrétnejšie o zariadení a vhodných vnútorných komponentoch do malého akvária /substrátoch, koreňoch, prípravkoch, výbere setov.../ sa dočítate v ďalšom článku. Rovnako v ňom urobíme test niektorých takýchto akvárií.

Viac
 • Akvária

  Kvalitné akvária od manželov Fuljerovcov, 25 ročná tradícia rodinnej firmy.

  Akváriové komplety od výrobcov JUWEL, Diversa, Tetra, Fluval, EHEIM, CAT-GATO....

  Akváriové komplety rozvážame aj vlastným autom, menšie akvária kuriérom.

  PRI ZÁSIELKACH S VYŠŠOU HMOTNOSŤOU SA DOPRAVA RÁTA INDIVIDUÁLNE. NIE JE GRÁTIS ANI PRI OBJEDNÁVKE NAD 99,-  O JEJ VÝŠKE VÁS BUDEME INFORMOVAŤ.

  Na objednávku je možné vyrobiť akváriá rôznych tvarov a rozmerov aj nadrozmerné.

  Navrhujeme tiež kompletné akvárium na mieru. Akváriové komplety na mieru vyhotovujeme už takmer 20 rokov. Niektoré z našich realizácii nájdete TU.

  Akvária lepíme buď z float skla, prípadne z číreho skla ( Clear Wision, OptiWhite, Ultra glass ).

  Vieme zlepiť akvária podľa vaších požiadaviek !

  Váš konkrétny rozmer zašlite na adresu cichlid@cichlid.sk a do 24 hodín vám zašleme nacenenie.

 • Skrine pod akvária

  Skrinky pod akvária. Špeciálne akváriové stolíky od firiem Juwel, Diversa

 • Akváriové filtre

  Prosím dodržujte pravidelnú údržbu filtra. Pravidelne premazávajte tesniace O-krúžky pomocou eheim vazelíny. Pohyblivé časti filtra, ako sú adaptéry, ventily udržujte pomocou Eheim silikónového spreja. Čistiace kefky nám slúžia na údržbu prietokových hadíc a rotorov. Tým prinavrátite pôvodný výkon filtra. Doručenie externých filtrov trvá spravidla 24hod./EHEIM, OASE, JBL, AquaNova, FLUVAL, Tetratec, SERA.../

 • Ohrievače do akvárií

  Ohrievač do akvária vám napomôže udržať optimálnu teplotu vody. Ohrievanie vody v akváriu je veľmi dôležitá vec. Rybky vyžadujú správnu teplot, ak ju majú, tak vás odmenia vitalitou, krásou pohľadu na ne a veľakrát aj potomstvom. Doporučujeme používať ohrievače a termostaty zn. EHEIM JÄGER, JBL ProTemp S, ATMAN HIGHCLASS. Náš postreh. Netreba sa obávať vyššej spotreby ohrievacích telies. Zapínajú sa len vtedy keď máte nízku teplotu v miestnosti. Teplo z akvária sa uvoľňuje do miestnosti a tým je znížená spotreba vykurovania klasickými vyhrievacími telesami- radiátormi. Samotné akvárium potom rovnako plní úlohu vykurovacieho telesa.

 • Osvetlenie do akvárií

  Ponúkame vám svetelné zdroje do akvárií od firiem Giesemann, HAGEN, SERA, JBL, JUWEL Aquarium, DIVERSA, Hailea. Vieme urobiť krytové osvetlenia na mieru. Dokážeme vám správne navrhnúť osvetlenie pre vaše akvárium.

  Pokiaľ požadujete kryt z pevnejšieho materiálu, odporúčame hliníkové kryty cF, ktoré je možné vyrobiť na ľubovoľný rozmer akvária.

  Pre zákaznikov, ktorí majú záujem o kvalitné závesné osvetlenia, doporučujeme akváriové osvetlenia od firmy GIESEMANN.

 • Krmivo pre ryby

  Ponúkame vysokokvalitné krmivá, ako sú Dainichi, Sera, O.S.I., Tetra, Tropical, JBL....

  Sme rodinná firma, ktorá sa profesionálne venuje chovu afrických cichlíd.

  Ak budete mať záujem o radu pri výbere krmiva, píšte na mail: cichlid@cichlid.sk, prípadne volajte 0905668892.

 • Ochladzovač vody

  Ochladzovače pre chladenie morských aj sladkovodných akvárií. Teco ochladzovače, najmodernejšie, úsporné ochladzovače.

 • Okysličovanie pre akvárium

  Pre všetky klasické akvarijné kompresory treba použiť hadičku s priemerom 4/6 mm. Okysličovanie akvária je veľmi dôležitá súčasť správneho fungovania akvária. Rybky sú vitálnejšie a zdravšie. Dostatočné mnozstvo kyslíka v akváriu prispieva k spravnému fungovaniu nitrifikačných baktérií. V tejto kategórii nájdete aj kompresory do čisitičky a náhradné diely k nim.

 • UV sterilizátory

  UV lampa sterilizuje "voľnú" riasu, škodlivé baktérie a iné choroboplodné organizmy, ktore škodia akvarijným rybkam, alebo iným živočíchom.

  Baktérie a parazity odumrú a biologický filter ich zneškodní. Vďaka tomuto procesu už nemôžu napadnúť zdravé jedince v akváriu.

  Ďalšie využitie má vďaka sterilizácií vody. Keď máte poranenú rybku, tým že je voda sterílná dochádza k oveľa lepšiemu hojeniu rániek.

  Z dlhodobého hladiska nie je dobré pre rybky aby bola neustále sterilizovaná voda. Rybky strácajú imunitu a to nie je dobré pre zdravie rýb.

  Pre dokonalú funkčnosť UV lampy potrebujete:

  - čerpaciu pumpu ( tá zabezpečuje prečerpavanie vody cez system UV)

  - hadicu adekvátneho priemeru k pumpe ( UV výstupy su univerzálne )

  - kvalitné hadicové spony ( pre pevné upevnenie hadíc na nátrubky )

  - spínaciu zásuvku ( vypína a zapína UV podľa potreby )

  UV žiarič má určenú životnosť, po preklenutí tohoto času je nutné UV žiarič vymeniť aj keď svieti ! Žiarič môže svietiť, ale už nevydáva UV a tak nedosiahnete požadovanej čistoty a kvality vody.

 • Úprava vody a testy

  Prípravky na odchlórovanie a úpravu vody v akváriu, nitrifikačné štartovacie baktérie, vodičky na zmenu parametrov vody v akváriu, vitamíny pre rybičky.

 • Hnojivo pre akváriové rastliny

  Hnojivá pre akvarijné rastlinky vo forme tekutiny, tyčiniek, guličiek a obohatených substrátov.

 • Dekorácie do akvárií

  Prírodné drevo ADA, AMANO wood, savana, opuva, mopani ... Dekoračné a hnojivové piesky, substráty a drte ( JBL Manado, JBL AquaBasis plus, sera floredepot, Deponit Mix Professional, Tropica Plant Substrate, Aquaclay Ground, Rataj Profi Soil, FLUVAL Shrimp Stratum,FLUVAL Plant Stratum ...

 • Ozonizér, skimmer
 • Akvaristické potreby

  automatické krmítka, sieťky,škrabky, teplomery, rozvodky, hadičky, podložky od akvária, teplomery, lepidlá na akvária

 • Piesky, štrky, substráty do akvária

  V ponuke rôzne druhy pieskov, štrkov, substrátov z ľahkeho porézneho materiálu.

  Online akvaristika manželov Fuljerovcov, 25 ročná tradícia rodinnej firmy.

  PRI ZÁSIELKACH S VYŠŠOU HMOTNOSŤOU SA DOPRAVA RÁTA INDIVIDUÁLNE. NIE JE GRÁTIS ANI PRI OBJEDNÁVKE NAD 99,-  O JEJ VÝŠKE VÁS BUDEME INFORMOVAŤ!

 • Liečivá a vitamíny pre akváriové rybičky

  Liečivá pre akvarijné ryby od fa Sera,Tetra,JBL Aquarium a iné ...

 • Akváriové rastliny

  Rastliny do akvária od firiem Tropica, Aqua-Daho alebo Rataj. Anubias, cryptocoryna.

 • Odstránenie rias a slimákov

  Proti riasam a slimákom. JBL LimCollect, JBL Algol, Protalon 707, JBL NitratEx 250ml, Tropical Algin 500ml, sera algovec, sera snail collect, RIASOBIJEC 100ml a iné ...

 • Morské akvárium

  Ponúkame prípravky do morského akvária. Výrobu akvária na mieru, odpeňovače, dávkovače, morskú soľ a iné ...

 • VÝPREDAJ

  Ponuka produktov, ktoré majú zvýhodnenú cenu. Ide o nové produkty. Pri vypredajových produktoch neplatí doprava zdarma.

 • NANO akvárium

  NANO akvárium ponúka fascinujúci pohľad do malých biotopov.

 • Osmóza

  Osmóza : Prístroj na zmäkčenie a úpravu vody. • Odstraňuje soli zodpovedné za tvrdosť vody a škodlivé (pesticídy, ťažké kovy, fosforečnany, dusičnany atď...) z vodovodnej vody. • Do akvárií dodáva veľmi čistú a mäkkú vodu. • Umožňuje nastavenie tvrdosti vody pre konkrétne druhy rýb.

 • C02 súpravy

  V tejto sekcii nájdete všetko potrebné pre CO2 hnojenie rastliniek v akváriu.

 • Darčekové poukážky