Ideálne je ak zabezpečíme podmienky v akváriu tak, aby všetky zložky ekosystému v našej nádrže fungovali správne. V takom prípade  riasy v akváriu problémom nebudú. Dosiahnuť tento stav nie je jednoduché a zvyčajne sa aj v čase dynamicky mení. V prípade, že množstvo rias v akváriu presiahne mieru našej vôle ich akceptovať, pričom si nevieme poradiť, máme viacero možností.

Prvá pomoc pri boji s riasami je výmena vody (po výmene vody je vhodné použiť protichlórový prípravok, nájdete TU.). Pomôcť si tiež môžete so setom od JBL (nájdete TU.). Druhá je odkaliť dno (ponuku odkalovačov nájdete TU.). Tým znížime predovšetkým množstvo dusíka vo vode, pravdepodobne zvýšime množstvo rozpusteného kyslíka vo vode, ktorý riasy radi nemajú a ktorý prispieva k rozkladu organickej hmoty. V prípade veľkého množstva rias, odporúčal by som menej kŕmiť ryby, prípadne pouvažovať o zmene krmiva. Takmer vždy pomôže viac prevzdušňovať vodu, napr. prostredníctvom filtra, alebo kompresorom. Množstvo kyslíka však nie je všeliek na riasy.

Riasy sa potláčajú predovšetkým mechanicky. Buď na to určenou akvaristickou škrabkou (nájdete TU.), alebo si viete pomôcť napr. aj hubkou na riad, mäkkou drôtenkou. Za normálnych okolností sa vyskytujú v nežiadúcom množstve riasy iba na stenách nádrže. Ak máte v nádrži vláknitú riasu, tak ju môžete namotať na špajdlu.

Bojovať proti riasam biologicky vo väčšine prípadov neodporúčam. Rady tohto druhu považujem skôr za akvaristický marketing. Ak má niekto problémy s riasami, žiadne organizmy mu zrejme jeho situáciu nevyriešia. Sú niektoré druhy rýb, ktoré požierajú riasy, ale takmer všetky dajú prednosť „normálnej“ potrave, ak je k dispozícii. Ak máte vhodné okolnosti, pomôcť môžu krevety. Predpokladám, že raz príde na trh produkt nejakého organizmu, ktorý bude riasy napádať na spôsob dravých roztočov, ktoré sa používajú v záhradkárstve.

Ak máte veľký problém, možno siahnete po ultrafialovej lampe (nájdete TU.). Je to však extrémne a radikálne riešenie, ale najmä v prípade zeleného zákalu vhodné. Použitie UV-lampy nie je technicky triviálne a nie je zvyčajne ani veľmi estetické. Avšak pôsobí veľmi rýchlo.

Inak fyzikálne možno obmedziť riasy zatemnením nádrže, čo zrejme nie je pre vás veľmi príjemná predstava. Ak je však situácia vypuklá a iné možnosti nemáte, je to možné riešenie. Samozrejme následne budete musieť zrejme zmeniť niektoré svoje postupy, postoje.

Ako odporúčanú druhú možnosť po prirodzenej ceste rovnováhy odporúčam chemickú cestu. V prípade, že riasy chcete len mierne potlačiť, alebo eliminovať iba na niekoľkých miestach v akváriu, odporúčam aplikovať „tekutý uhlík“ (nájdete TU.). Hnojivo na základe rozkladu chemickej látky, ktorú následne vodné rastliny dokážu prijať a vďaka nej úspešne rásť. V prípade, že aplikujete tekutý uhlík v blízkosti zvýšeného výskytu rias, tak po nejakej dobe riasa zmizne a zároveň vodné rastliny sa potešia. Nevýhodou je že nemôžete použiť vyššiu koncentráciu, viac hnojiva, než ryby a vodné rastliny znesú.

V prípade, že potrebujete aktívnejšie eliminovať riasy, použite prostriedky na to určené v akvaristických obchodoch (nájdete TU.). Vyhol by som sa, ak to je možné prípravkom na báze medi. Odporúčam výrobcov, ktorí majú v ponuke hnojivá pre vodné rastliny.

Ak je problém veľký a vy chcete vec vyriešiť veľmi rýchlo, je možné použiť Savo. Samozrejme mimo akvária, napr. vo vedre. Funguje aj na zažratú štetinkovú riasu. Savo zrieďte v pomere 1:20 s vodou. Jemnolisté rastliny 2 minúty, väčšina rastlín znesie 3 minútový kúpeľ, tuhšie Anubiasy, Echinodory znesú aj 4 minúty. Po aplikácie poriadne rastliny umyte a vypláchajte v čistej vode, prípadne nechajte rastliny chvíľu odstáť bez vody vo vedre. Ak máte zariasený substrát, Savo môžete vo vedre použiť bez časového obmedzenia a aj v silnejšej koncentrácii, len rátajte s tým, že si zabijete aj nitrifikačné a denitrifikačné baktérie.

Ak máte v akváriu hnedé riasy, takmer určite je to indikátor malého množstva svetla. Buď svietite príliš malou intenzitou, alebo svietite príliš krátku dobu. Riešenie je veľmi jednoduché, musíte zvýšiť množstvo svetla.

Autor: Peter Kaclík

Poznámky v zátvorkách: Karin Fuljerová