Začíname s akvaristikou. Časť 2. /Karin Fuljerová/

60-180 Litrov.

Veľa zákazníkov sa rozhodne pre objem 60-180 litrov, avšak aj to je v našom ponímaní stále menšie akvárium. Chovať v ňom napr. africké cichlidy je nevhodné a tak je voľbou chov menších druhov spoločenských rýb, ako sú tetry, neonky, rasbory, hemmigramusy, ale tu je možné umiestniť už aj skaláre. Pri vrchnej hranici si už môžete dovoliť aj Aterinky /Glosolepis incicus, Melanoteina boesmani…./ 

Obr.1 Aterinky

image 2
image 3

Platí tá istá zásada ako pri menších akváriách, teda rastliny sú záchrana, záruka stability. Princípy, ktoré treba dodržať sú rovnaké ako pri menšom akváriu, jediným pozitívnym rozdielom je množstvo vody. Viac vody, menej problémov, väčšia stabilita. Inak platí to isté:

Každá použitá rastlinka je pomocou pri stabilizácii akvária, jeho filtrácii, okysličovaní, odbúravaní odpadových látok, eliminovaní rias…

Pri rastlinkách si však treba dať pozor na ich výber. Ak nie sme zmierení s veľkou starostlivosťou, pridávaním plynného CO2, je dobré vybrať do akvária jednoduchšie druhy rastlín, ktoré nepotrebujú plynné CO2, ale bude im stačiť len pridávanie tekutého uhlíka /EASY CARBOSeachem Flourish excel/.

Takýmito rastlinkami sú napr. Anubias barteri var.nanaCryptocorynya, Sagittaria, Vallisnerie/samozrejme len niektoré z týchto druhov/. Výber rastlín musí smerovať k druhom, ktoré sú menšieho vzrastu, ak si vyberiete väčší druh rastliny, nie je to tragédia, len vás bude čakať častejšia údržba jej veľkosti. Výhodou väčších druhov ako je napr. Cryptocoryna aponogetifolia je to, že sa veľmi rýchlo v akváriu aklimatizujú a takmer okamžite začínajú prispievať k stabilite v akváriuAnubias barteri nana je naproti tomu rastlinka nižšieho vzrastu, ale rastie veľmi pomaly a tak nie je v stabilite veľkým pomocníkom. Rýchlo rastúce rastliny v akváriu svojim rýchlym udomácnením dokážu bojovať s riasou, zakorenia sa a berú riase výživu. Veď obe, aj rastlina aj riasa majú rovnakú potravu. Tá potom nedokáže, hlavne na začiatku, narobiť toľko problémov.

Obr. 2: Anubias barteri nana(túto rastlinku môžete zakúpiť TU.)

image

Obr. 3. Cryptocoryna aponogetifolia( rastlinku môžete zakúpiť TU.)

image 1

Veľmi dôležitou súčasťou menších akvárií sú čističe – malé prísavníky, slimáky, krevetky.

Malá rada pri kúpe prísavníkov, keďže sa na trhu nachádza veľa prísavníkov, ktoré si pochutnávajú aj na rastlinkách. Prezistite si ich reálny názov, ich správanie, ich potravu. Kúpu radšej odložte po dokonalom preštudovaní, inak by mohla vaša úvodná práca s rastlinkami skončiť apokalypticky.

Osvedčeným druhom je ancistrus dolichopterus. Ide o prísavníka, ktorý dokáže narásť do rozmerov 10cm a viac. To nie je v malom akváriu žiadúce, preto je potrebne po vyrastení prísavníka vybrať a nahradiť ho menším jedincom. Pri prísavníkom platí zasada, čím starší, tým lenivejší.

 Obr. 4: Ancistrus dolichopterus

image 4

Ak ste už zohnali správne prísavníky do akvária musíte pridať aj koreň. Prísavníky potrebujú kúsky dreva pre svoju existenciu, navyše výluh z koreňa priaznivo ovplyvňuje pH, ale tiež celkovú kvalitu vody v akváriu.

Obr. 5: Akváriový koreň FINGER( zakúpiť tento koren môžete TU.)

image 5

Údržba akvária pozostáva z výmeny vody, teda jej odčerpaní z akvária pomocou malej nádobky, nie viac ako 50%. Popri tom urobíte očistenie skiel hubkou, prípadne žiletkou. Nasleduje ostrihanie rastlín, vybratie odumretých častí rastlín. A nakoniec doliatie bezchlórovej vody, naliatie potrebných prípravkov, hnojív. Medzi časmi výmeny vody používame škrabku, kŕmime, v prípade aplikácie denných hnojív, dávkujeme aj tie. Správne pripravená voda je v malom akváriu veľmi dôležitá. Musí byť teda buď zbavená chlóru jeho vyprchaním/ odporúčame 48 hodín/, prípadne aplikáciou prípravku, ako napr. EASYLIFEfilter mediumSERA aquatan a pod., ktoré dokážu chlór odstrániť rýchlejšie. Na túto zásadu si treba dávať pozor hlavne počas prvého pol roka od spustenia akvária.

Druhou nevyhnutnou zásadou je odstup medzi výmenou vody a vypratím filtračnej hmoty. Jedná sa o chybu, ktorú urobí takmer 90% akvaristov.

Vysvetlím, o čo ide: Pri novom akváriu sa dostávajú do vody, filtra, podložia, štrku tzv. „dobré filtračné baktérie“, ktoré nám pomáhajú pri odbúravaní odpadových látok. Odpadové látky vznikajú zo zvyškov potravy, výkalov rýb, zvyškov rastlín atď. Tieto dobré baktérie nasadzujeme do akvária buď pomocou prípravkov/ TETRA Bactozym,  EASYstart…/ , prípadne pomocou filtračnej hmoty, vody z už zabehnutého staršieho akvária.

Obr.6: „Dobré baktérie Tetra bactozym“

image 6

Baktérie sa v akváriu prirodzene rozmnožujú, upravujú si svoj počet na optimalizovanú hodnotu. Pri výmene vody sa zasahuje do ich počtu a z akvária odchádzajú. Ak zároveň s výmenou vody urobíme aj vypratie filtračnej hmoty, nebodaj ešte aj odsatie dna, spôsobíme akváriu šok. Zásah do baktérií môže byť tak veľký, že na svoj úbytok nedokážu zareagovať a je ich tak málo, že ďalší prísun odpadových látok už nedokážu rozložiť. Ešte viac hynú a v akváriu vznikne otrava. Preto je absolútnou podmienkou pri nových akváriách, že interval medzi výmenou vody a vypratím filtra musí byť aspoň týždeň.

Treťou veľmi dôležitou zásadou je používanie výhradne bezchlórovej vody pri praní filtračných hmôt. Opäť sa myšlienkovo vraciame k vyššie spomenutej vete o chlóre. Chlór je likvidátor „dobrých baktérií“ a vypratie filtra v chlórovej vode je popravou týchto baktérií. Najlepšou možnosťou je použiť vodu z akvária, ktorú si vyberiete niekde do vedra a v ňom hmoty prepláchnete.

Odsávanie dna odporúčam veľmi občasne, zásah do štrku s baktériami, prípadne nabúranie spodného podložia je viac na škodu, ako na osoh. Možno stačí interval raz za 3-6 mesiacov. Navyše „špáranie do dna“ vie z neho uvoľniť toxické látky, ktoré môžu rovnako byť záťažou pre dobré baktérie. Pri veľkom zásahu do akváriu, napr. pri tzv. zrepasovaní akvária, je dobré vybrať väčšiu časť vody, aj 70-80%.

Ak bude vaše akvárium mať za sebou už nejaký ten rôčik, jeho stabilita bude už silná a zvládne aj tvrdšie, razantnejšie zásahy, bez toho, aby sa niečo stalo.

Štvrtou podmienkou je silné prekysličenie pri štarte akvária. Dobré baktérie potrebujú na svoje množenie kyslík, preto je jeho prísun do akvária v počiatočnom štádiu veľmi želaný. Neskôr, po uchytení rastlín, nám tieto svojou fotosyntézou s okysličením akvária pomôžu a kyslík z externého zdroja sa môže obmedziť.

Pri týchto objemoch sa už často stretávame s externými filtrami( ponuku vonkajších filtrov nájdete TU.), ktoré sú neporovnateľne vhodnejšie ako klasické vnútorné filtre. Ich objem, filtračný proces je na vyššej úrovni, preto nám umožnia menej časté čistenie filtračných hmôt a pritom filtrácia akvária je oveľa precíznejšia.

Kapacita filtračných hmôt pri externom filtri je niekoľko-krát väčšia ako pri internom filtri.

To zabezpečuje viac miesta pre nitrifikačné baktérie, viac stability a pre akvaristu viac pohodlia. Takýto filter stačí vyčistiť raz za 3-4 mesiace. Pokiaľ má niekto vyslovene strach z externého filtra, je dobré, ak si urobí vnútorný filter na mieru. Je z nepriesvitného skla, z ktorého sa vytvorí skelet a do jeho vnútra sa umiestnia filtračné hmoty, čerpacia hlava, prípadne aj ohrievač. Takýto vnútorný filter na mieru sa približuje kapacitou k externým filtrom a je ich náhradou.

Obr. 7. Vnútorný filter na mieru

image 8

Zo štandardne ponúkaných vnútorných filtrov je najlepší JUWEL bioflow (link k produktu nájdete TU.), akýsi komín, fungujúci rovnako ako vnútorný filter na mieru.

Obr.8 Juwel bioflow

image 7

Na záver zosumarizujem hlavné znaky akvária od 60-180 litrov:

– malé rybky s obmedzeným výberom, pri hornej hranici už aj väčšie druhy max 8-10 cm

– rastlinky, koreň

– zväčša interný filter, možnosť zapojenia externého filtra, prípadne vstavaného vnútorného filtra

– väčšia biologická stabilita ako pri menších akváriach, ale stále treba byť veľmi opatrný

– výmena vody cca raz  za 2-4 týždne, závisí od množstva a výberu rýb a použitej filtrácie

– vypratie filtra v bezchlórovej vode, interval pri internom štandardnom filtri je 2-4týždne. Pri vstavanom filtri na mieru a externom filtri cca raz za 8-12 týždňov, vždy s minimálne týždňovým odstupom od výmeny vody

– ostrihanie a odstránenie zvyškov rastliniek pri výmene vody, prípadne podľa potreby,

– odsatie dna cca raz za 3-6 mesiacov,

– kŕmenie každý deň 1-2x.

Platí, čím menej rýb, tým menej kŕmenia, tým menej zvyškov, tým menej potrebná výmena vody, tým menej potrebné pranie filtra….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *