Eheim difúzor 

Skúsenosti nášho predajcu Ondreja Pavlíka: 

Pri akváriach s externými filtrami riešim často záležitosť ohľadom okysličovania. Samozrejme jednou z možností je použitie samostatného vzduchovacieho motorčeka s hadičkou a okysličovacím kamienkom.

Druhou alternatívou, ktorá sa mne osobne páči, je použitie tzv. difúzora, nadstavca na vyústenie z filtra:

image 20
image 21

Oba varianty majú svoje výhody aj nevýhody. Za najväčšiu výhodu pri použití difúzera považujem, že akvárium zostane bez hadičky alebo hadičiek v prípade viacvývodového motorčeka. Hadičky sa totiž často stávajú v akváriu neželanou „ozdobou“.

Ako ďalšiu výhodu spomeniem „ukazovateľ“ zanesenia filtra. V prípade čistého filtra ide voda v dostatočnom prúde a tým pekne strháva so sebou primerané množstvo vzduchu – kyslíka. Akonáhle sa však filter zanesie, je badateľné menšie množstvo vzduchu v akváriu, keďže filter nedokáže vytvoriť dostatočne silný prúd vody. V tom prípade doporučujem skontrolovať čistotu hadičky na difúzore alebo vyčistiť filter samotný.

Výhodou difúzera je aj to, že prúd vody z filtra sa zúži a tým samozrejme zrýchli, čo môžete využiť v dlhších akváriach na zabezpečenie prúdenia po celej dĺžke.

No a nezanedbateľnou výhodou je aj to, že prekysličenie cez difúzer vytvára mikrobublinky, teda okysličenie je oveľa lepšie ako pri klasickom okysličovacom motočeku, lepšie sa rozplynie vo vode akvária.

Samozrejme firma Eheim tak, ako sme už zvyknutí aj pri iných náhradných dieloch, ponúka uvedený diel pre rôzne priemery hadíc 12/16 mm (ktorý nájdete TU.) a 16/22 mm (ktorý nájdete TU.) Priemery hadíc sa určujú v závislosti podľa filtra. Treťou alternatívou je univerzálny difúzor na hadice 12/16 ale aj 16/22mm /difúzor obsahuje súčasne oba nadstavce a nájdete ho TU. /.

Pripojenie je jednoduchou záležitosťou, a to kúskom hadice alebo v prípade používania inštalačného setu priamo na uvedený set.

image 22

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *