FILTRÁCIA akvária s africkými cichlidami /Karin Fuljerová/.

Africké cichlidy sú rybky, ktoré sú väčšieho vzrastu, majú značný apetít, preto aj voda v akváriu býva viac zaťažená a vyžaduje si silnejšiu filtráciu. Pri výbere filtra volíme vždy o jednu kategóriu silnejší filter ako odporúča výrobca. Filtrácia teda musí byť predimenzovaná.

1. Akvária s africkými cichlidami do 250 litrov

Jednoznačne doporučujem externú filtráciu. Filtračný proces externých filtrov je na vyššej úrovni, voda v externom filtri nepadá len na dno nádoby, ale naopak, čerpadlo ju vyťahuje smerom hore. Práca baktérií pri takomto prúdení vody je oveľa účinnejšia. Klasické vnútorné filtre fungujú len na jednoduchom princípe nasávania vody cez filtračnú penu a jej vypúšťanie cez filtračnú hlavu.

Kapacita filtračných hmôt pri externom filtri je niekoľko-krát väčšia ako pri internom filtri, preto nám umožní menej časté čistenie filtračných hmôt a pritom filtrácia akvária je oveľa dokonalejšia.

Väčší objem hmôt zabezpečuje viac miesta pre nitrifikačné baktérie, viac stability a pre akvaristu viac pohodlia. Takýto filter stačí vyčistiť raz za 3-4 mesiace.

Pokiaľ má niekto vyslovene strach z externého filtra, je dobré, ak si urobí vnútorný filter na mieru. Je z nepriesvitného skla, z ktorého sa vytvorí skelet a do jeho vnútra sa umiestnia filtračné hmoty, čerpacia hlava, prípadne aj ohrievač. Takýto vnútorný filter na mieru sa približuje kapacitou k externým filtrom a je ich náhradou. V takomto filtri vieme tiež zabezpečiť podobné prúdenie vody ako v externom filtri, nielen teda tzv. padavé, gravitačné, ale tiež v smere nahor.

interny filter do akvaria na mieru

Ak by som mala vybrať favoritov spomedzi externých filtrov na našom trhu, tak by som preferovala stále EHEIM. Pri objeme okolo 250 litrov by to bol starý-dobrý eheim experience 350 (kliknutím na názov sa otvorí link k produktu). Nemá špeciálne funkcie, ale je bezporuchový. Ide o masívny filter s filtračnými hmotami /aj keramikou/. Na základe jeho cca 20 ročnej predajnosti môžem skonštatovať, že sa na ňom naozaj nemá čo pokaziť. Je síce hlučnejší ako jeho nasledovníci, ale naozaj vás nesklame. Robí presne to, čo má, teda filtruje.

image 3
Eheim experience 350

Zástancom modernejších filtrov by som odporučila eheim professionel 4+. Je tiež s kompletnými hmotami, tichší ako experience, má však niekoľko nedokonalostí, ktoré sa presne viažu k myšlienke, čím viac vylepšení, tým viac komplikácií a možností pokazenia. Pozor si treba dávať na adaptér, jeho neustále striekanie silikónovým sprejom a tiež odvzdušňovacie tlačidlo. Adaptér sa dokáže pri tvrdšej vode „zalepiť“ vodným kameňom. Vnútorné koliečka zostanú zablokované a znemožnia posunutie poistnej páčky. Toto posunutie páčky je nevyhnutné na vybratie adaptéra z hlavy. Potom vám pomôže už len hlavu otvoriť a adaptér povoliť pri rozobratej hlave zvnútra. Odvzdušňovacie tlačítko je zase na spodnej strane osadené v manžete, ktorá vie časom stvrdnúť, vytvoria sa nej jemné perforácie a voda následne začne natekať do hlavy. Na výber k cichlidám sú EHEIM professionel +4 600 /2275020/ a EHEIM professionel +4 350/2273020/.

eheim professionel 4 600
Eheim professionel 4+ 600

Komu by sa málilo smart technológií, môže siahnuť po novej 5e rade od EHEIM-u. Ovládanie cez wifi, nastavovanie sily filtrácie atď…

Páči sa mi však aj filter OASE Biomaster, ktorý je masívny, bez preliskov, rovnako s kompletnými médiami. Pri akváriach okolo 200 litroch si treba vybrať verziu OASE biomaster 350, pri veľkostiach do 450 litrov zase verziu OASE biomaster 600. A pri väčších akváriach uz OASE biomaster 850. Výborná je pri ňom možnosť prania predfiltra bez rozoberania filtra, nutnosti jeho otvárania.

oase biomaster 600
Oase biomaster 600

Akvária s cichlidami nad 400 litrov

Pri väčších objemoch akvárií sa nám najviac osvedčil EHEIM professionel 3 2080

Z ďalších značiek by som si vybrala OASE biomaster 850, prípadne FLUVAL FX4 a FLUVAL FX6.

Pri Fluvaloch si však treba dať pozor na nasávaciu hadicu, nemôžete ju umiestniť tesne nad piesok, pretože ten by sa potom mohol nasať do filtra. Vo filtri sa pri pravidelnom dennom automatickom odvzdušňovaní „rád“ vplaví až do vrtule, kde spôsobí jej zaseknutie. Ak zrovna nie ste doma, môže byť z toho veľký problém. Takéto zaseknutie vrtule môže spôsobiť aj vplavený malý kúsok filtračnej keramiky. Preto radím každú keramiku dať do filtračnej sieťky s menšími očkami. Výrobca žiaľ tvrdohlavo zotrval na umiestnení rotora na spodnej časti filtra, čo spôsobuje problémy už od uvedenia filtra na trh. Obrovskou výhodou pri Fluvaloch je ich veľký výkon, ktorý dokáže riadne pretočiť vodu v akváriu, čo cichlidám, ktoré žijú v ústiach riek do jazera, mimoriadne vyhovuje. Takéto silné prúdenie vody, namierené na hladinu vodu aj dostatočne prekysličí akvárium. Silnejší výkon však so sebou prináša aj negatívum a to je dĺžka zabiehania filtra. Tým, že voda preteká cez jednotlivé filtračné hmoty príliš rýchlo, baktérie majú málo času, aby vykonali svoju činnosť. Filtru jednoducho trvá oveľa dlhšie, kým dosiahne optimálny počet filtračných baktérií. A ešte jedno upozornenie, príliš silné prúdenie z filtra môže byť aj na škodu, rybky v šialenom prúde totiž ťažko plávajú a majú energetické úbytky.

A219 product
Fluval FX 6

Cichlidy sú náročné na prekysličenie. Ako som spomínala vyššie, vyskytujú sa hlavne v ústiach riek, kde je voda silno prekysličená, s rýchlejším prúdením. Na externe filtre EHEIM ponúkame originálne prevzdušňovacie difúzery ( produkt nájdete TU.). Nie je teda problém ich pripojiť na hadice 16/22.

eheim 4005651 difuzor pre hadicu o 1622mm

Fluval má však väčšie hadice je potom potrebné vymyslieť redukciu. Nie je to však nemožné, pomocou U-plastu si ľahko pomôžete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *