Jednoduché rastlinné akvárium. /Karin Fuljerová/

Veľa ľudí chce mať akvárium plné rastlín bez pridávania CO2 a potom sú sklamaní, že sa ich akváriu nedarí. Dá sa to, len si treba zvoliť správne rastlinky, správne podložie, štrk, hnojivá. A tiež osvetlenie.

Ak si teda chcete urobiť jednoduché rastlinné akvárium, siahnite po zlatej strednej ceste pri podložiach. Ide o to, aby ste zvolili podložie-hnojivo, ktoré nebude príliš výživné. Veľa hnojiva si vyžaduje veľa rastlín, ktoré ho dokážu využiť. Navyše veľa hnojiva si žiada aj veľa svetla. Všetko je o rovnováhe medzi hnojivom, svetlom a použitými rastlinami.

Pre tých, ktorí sa nechcú trápiť s CO2, meraním luxov a rastlinkami, ktoré si vyžadujú našu neustálu pozornosť radím nasledovné:

      Podložie si treba zvoliť z kategórie Zlatá stredná cesta…..JBL AQUABASIS PLUS (kliknutím na názov sa otvorí link k produktu)


      Vrchný substrát odporúčam porézny. Aj keď niekto môže namietať, že vyzerá umelo, ma obrovskú výhodu, že sa v ňom usídľujú nitrifikačné baktérie a tým pádom sa zväčšuje objem na ich množenie. Dno akvária sa potom stáva jedným obrovským filtrom. Najlepší, najčistejší je z takýchto substrátov JBL Manado.

Na výber sú dve farebné varianty, tehlová a čierna. Ostatné podobné typy majú v sebe veľa malých mikročastíc a dlhšie trvá, kým sa prečistia. Prípadne zase substráty od Rataja-Aquaclay ground, Profisoil,  v sebe ukrývajú veľa kyslíka a tým pádom ostávajú plávať na hladine.


      Rastlinky nenáročné s rýchlym zakorenením, ako sú cryptocoryna aponogetifolia, Egeria densa, Microsorium pteropus, Vallisneria spiralis, na hladinu Piscia stratiotes. Radím však použiť aj nenáročné anubiasy-barteri, prípadne nana.
      Pri rastlinách si treba vybrať správne osvetlenie. Ja mam dobré skúsenosti s osvetleniami od firmy EHEIM, ale nie je to žiadne drahé osvetlenia, ide o osvetlenia classic led.

      No a nevyhnutnou pomôckou pre fungujúce akvárium sú tekuté hnojivá. Trpezlivo treba každý deň dávkovať EASY carbo a raz za týždeň a pri každej výmene vody EASY profito.