Odkaľovač do akvária-prehľad.

/Karin Fuljerová/

Odkaľovanie akvária je jednou z činnosti, ktorá patrí k akváriu. Pozor však na príliš veľký zásah do dna akvária, môže spôsobiť ešte väčší problém, ako samotné znečistenie dna. Pri odkaľovaní dna máte na výber dva druhy odkaľovačov.

 Prvý typ sú odkaľovače, na ktorý sa napojí hadica a tá sa vyvedie buď do vedra, prípadne priamo do odpadu. Časť vody sa samozrejme dostane z akvária von. Veľká časť z týchto odkaľovačov má samonasávací systém. Nejde o nič iné, len o pohyb odkaľovačom v kolmom postavení k hladine vody. Podtlak nasaje vodu do odkaľovacej nádoby a tým sa odkaľovač spustí. Avšak nie vždy je takáto možnosť nad akváriom. Medzi najlepšie odkaľovače tohto typu považujem tie najjednoduchšie. Sú nimi:

  1. Marina easy clean odkaľovače (kliknutím na názov sa otvorí link k produktu)
marina easy clean regular 60 cm odkalovac 600x600 1

2. SERA gravel washer valcový (kliknutím na názov sa otvorí link k produktu)

image 2

3. JBL aqua ex (kliknutím na názov sa otvorí link k produktu)

image 1

Pri štartovaní odkaľovača si môžete pomôcť aj pomocou JBL in-out systému, ktorý sa napája na vodovodnú batériu. Ide však o neeokologické odsávanie, keďže aj pri odsávaní musí byť spustené púšťanie vody z kohútika. Systém in-out sa potom dá využiť aj na napúšťanie vody.

jbl adapter na vodovodnu bateriu scaled 600x600 1

Druhou voľbou sú odkaľovače, keď voda neodchádza z akvária, ale čistenie prebieha v akváriu. Takéto vytvára práve firma EHEIM pod názvom EHEIM Quick Vacpro. Kal sa zachytáva do jemného vrecka, cez ktoré voda vytečie naspäť do akvária. Celý systém je poháňaný batériou. Ide teda o batériové odkaľovače. Sú vodotesné, ale zo skúsenosti viem, že mohutné ponáranie vrchnej časti pod vodou mu nerobí dobre….

eheim quick vacpro bateriovy odkalovac 600x600 1

Pozor však pri EHEIM odkaľovači na substrát. Odkaľovač nie je vhodný na odkaľovanie piesku. Jemné zrnko sa totiž často zasekáva do rotora odkaľovača a ten sa nakoniec doškriabe, či zlomí. Teda v akváriach s africkými cichlidami, kde je piesok povinnou jazdou, sa nedá použiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *