Membránové kompresory SECOH pochádzajú z japonského Secoh Sangyo Ltd.

Použitie kompresora SECOH je hlavne v čističkách odpadových vôd/ ČOV/, ale tiež na prekysličenie jazierok, v prevádzkach, kde sa vyžaduje prekysličenie, ale napr. aj vo veľkých akváriach.

Kompresory sa momentálne vyrábajú v modeloch JDK:

secoh jdk 30 600x600 1
95

Pri dimenzovaní kompresora do ČOV treba rátať s jeho výkonom pri istom prevádzkovom tlaku. Štandardný prevádzkový tlak je okolo 150 mbar.

Je potrebné umiestniť ho tak, aby sa naň neprášilo.

Keďže sa pri prevádzke prirodzene zahrieva, treba miesto uloženia dostatočne odvetrať.

Výhodou membránových kompresorov / dmýchadiel/  SECOH je ich bezolejová prevádzka.

 

Kompresory SECOH majú nízku hlučnosť len 30-52 dB. Hnacia jednotka je oddelená od plášťa pomocou silenblokov, preto spôsobuje len malé vibrácie.

Ďalšou výhodou je ich automatické vypnutie, pokiaľ dôjde k pretrhnutiu membrán.  Tým sa ochráni magnet, ktorý sa tiež zastaví a nepulzuje tak ďalej medzi cievkami. O prerušení vás informuje led dióda.

 

ÚDRŽBA, NÁHRADNÉ DIELY SECOH kompresorov.

 

Údržba prebieha vo výmene, prípadne vyprášení vrchného sacieho filtra.

 

Výmena membrán závisí od jednotlivých podmienok, v akých kompresor pracuje. Niekedy vydržia membrány aj niekoľko rokov. Od výrobcu je odporúčaná výmena raz za cca 2-3 roky.

Výrobca rovnako odporúča nepretržitý chod kompresora SECOH, kvôli životnosti membrán. Pri vypínaní kompresora dochádza k ich ochladzovaniu a následnému zahrievaniu, čo nepriaznivo ovplyvňuje ich životnosť. Pokiaľ to však technologické prevedenie ČOV neumožňuje, nič sa nedeje, treba len rátať s častejšou výmenou membrán.

Máme však znalosti aj o 10-ročnej prevádzke bez výmeny membrán.

 

Po výmene membrán je nevyhnutné opäť vrátiť bezpečnostnú poistku do pôvodnej polohy, aby sa prerušený obvod obnovil.

.Odporúčame tiež občasnú výmenu krycích ventilov membrán v istom časovom intervale, aspoň raz za 3-5 rokov.

 

Ako kompresor SECOH funguje?

 

Kompresor SECOH má dve cievky medzi ktorými je umiestnený permanentný magnet. Oba konce magnetu sú pomocou skrutiek a matíc spojené s membránami. Membrány tvoria konečnú polohu magnetu medzi cievkami. Membrány majú svoj držiak. Držiak membrán je pomocou skrutky spojený s telesnými hnacími jednotkami a telesnými ventilmi. V telesných ventiloch sú umiestnené sacie a výfukové ventily. V okamihu privedenia striedavého prúdu do cievky sa začne permanentný magnet pohybovať medzi cievkami. Pohybom magnetu je spôsobený i pohyb membrány a tým sa začne sanie a výtlak vzduchu.