Akvárium pre krevetky- krevetkárium SHRIMP
Tu je niekoľko kľúčových aspektov, ktoré je potrebné zvážiť pri zakladaní a údržbe akvária s krevetami:/ shrimp/
Veľkosť nádrže…
Čítať viac
- Tu je niekoľko kľúčových aspektov, ktoré je potrebné zvážiť pri zakladaní a údržbe shrimp akvária s krevetami:
- Veľkosť nádrže: Krevety, zaužívané tiež pod pomenovaním shrimp, nevyžadujú veľkú nádrž a často postačuje nano akvárium alebo malé akvárium (15 až 20 litrov). Väčšia nádrž môže umožniť väčšiu stabilitu a jednoduchšiu údržbu.
- Akvárium pre krevetky, často pri setoch označované ako shrimp akvárium, si môžete vyskladať, nakoľko väčšina ponúkaných setov má nevhodné, príliš výkonné filtre. Riešením je tiež zakúpenie setu a následná výmena filtra.
- Filtrácia shrimp akvária: Krevety sú citlivé na parametre vody, preto je potrebný šetrný a účinný systém filtrácie. Špongiové filtre alebo nízkoprietokový závesný filter sú populárnou voľbou na zabránenie silným prúdom vody, ktoré by mohli krevetám ublížiť.
- Pri výbere vnútorného filtra pre shrimp akvárium si treba dať veľký pozor na nasávacie mriežky, kadiaľ môže krevetky nasať dovnútra filtra. Výborným riešením je použitie JBL m-greenline filtra, ktorý má na nasávaní veľkú penovú vložku.
- Vnútorný filter si môžete aj vytvoriť použitím klasickej čerpacej hlavy a kusu biofiltrénu. Odporúčame hustú frakciu aspoň TM20, prípadne TM 30. Pri výbere čerpacej hlavy zvoľte radšej menší výkon, keďže nepotrebujete, aby silné čerpadlo nasalo krevetky.
- Pri používaní externého filtra je podmienkou nasadiť na nasávanie ochrannú mriežku, prípadne kus jemnejšej peny.
- Substrát: Niektoré druhy majú radšej tvrdšiu vodu, niektoré, tie náročnejšie zase kyslejšiu.
- Použite preto buď špeciálne substráty pre krevety /tzv. shrimp rubstráty/, ktoré neovplyvnia chemické zloženie vody, prípadne substráty, ktoré ju môžu upravovať pre zdravie kreviet.
- Siahnuť teda môžete aj po klasickom neutrálnom štrku, ktorý nemení parametre vody. Ak žijete v prostredí s tvrdou vodou, odporúčame hlavne nenáročný druh Neocardinia, ktorá má radšej vyššie parametre pH. Vtedy môžete použiť napr. PALARO
- Parametre vody: Väčšina sladkovodných "shrimps" uprednostňuje stabilné vodné podmienky. Optimálne parametre závisia od druhu, ale vo všeobecnosti sa im darí v rozsahu pH 6,5 až 7,5, teplotnom rozsahu 21 °C až 26 °C /ohrievače odporúčame určite od firmy EHEIM/ a veľmi nízkych hladinách amoniaku a dusitanov. Pravidelné testovanie a údržba vody sú kľúčové.
- Aquascape shrimp akvária: Vytvorte prirodzené a vizuálne príťažlivé prostredie so živými rastlinami, koreňom a skalami. Živé rastliny poskytujú úkryty a pomáhajú udržiavať kvalitu vody využívaním nadbytočných živín. Ale zase vyberajte ich s rozumom, teda jednoduché nenáročné rastliny, ako napr. jávsky mech.
- Druhy kreviet: Existuje množstvo druhov kreviet vhodných pre akváriá, vrátane kreviet trpaslíčich. Odporúčame hlavne druh Neocardinia pre úplných začiatočníkov.
- Pri minimálnom množstve začínajme od čísla 10.
- Cardinia je už mierne náročnejšia, ale farebne je veľmi atraktívna., napr. červeno biela Amano/Japonica
- Kŕmenie: Krevety sú lapače a požierajú riasy, biofilmu a nečistoty v nádrži. Doplňte ich stravu o vysokokvalitné krmivo špecifické pre krevety, ako sú waffersy z rias, spirulinové pelety. Dávajte pozor, aby ste neprekrmovali, aby ste udržali kvalitu vody. Výborné sú krmivá od firmy JBL-JBL Novo Prawn a JBL Novo Crabs.
- Spoločníci v nádrži: Niektoré malé, mierumilovné ryby ako mikrorasbory, malé tetry. Vyhnite sa agresívnym alebo väčším rybám, ktoré môžu krevety loviť.
- Výmena vody: Pravidelné čiastočné výmeny vody, zvyčajne 10-20% objemu nádrže týždenne, pomáhajú udržiavať kvalitu vody a odstraňovať nahromadené toxíny.