Ako „zabehnúť“ akvárium. /Karin Fuljerová/.

Pri zakladaní akvária je jednou z najdôležitejších úloh akvárium zabehnúť. Mnohí noví akvaristi ani netušia, že je to podmienka pred vložením rýb do akvária.

Na trhu je množstvo spoľahlivých, zaručených štartovacích baktérií, ktoré sľubujú takmer okamžité vloženie rybičiek. Taký prípravok však neexistuje.

Každé akvárium potrebuje istý čas na to, aby sa čistiace baktérie rozmnožili na istú úroveň.

Ak sa rozhodnete pre výber takéhoto prípravku, ja sa prikláňam k tabletkám Tetra baktozym.

Aplikujú sa najlepšie do samotného externého filtra, prípadne sa len vhodia do akvária. V prípade druhého spôsobu odporúčame zvyšok nerozpustenej tablety rozmiešať, aby nedošlo k zaplesniveniu na mieste koncentrácie.

Oveľa účinnejší spôsob ako „naštartovať“ akvárium, je však použitie filtračnej hmoty, ktorú vyberiete zo staršieho akvária, ktoré už funguje dlhšiu dobu. Takéto akvárium musí fungovať, teda nesmie sa jednať o odstavené akvárium, v takom sa už žiadna živá kultúra nenachádza.

Pokiaľ takúto hmotu nemáte, nevadí, pomôcť vám môže váš známy. Teda priateľ- akvarista, ktorého poprosíte, aby vám „obúchaním“ hmoty o stenu vedra, vyklepal z nej filtračné baktérie. Tieto si potom už len nalejete do vášho akvária. Najlepšie baktérie sa nachádzajú vo vnútorných častiach filtračnej hmoty, vrchnú slizkú časť teda nech vyklepe radšej mimo vedra.

/túto časť slizu z filtračnej hmoty opláchnite v časti vody z akvária, tú teda nepoužívame/

image 9

Odoberte trošku vody z akvária, do ktorej hmotu namočíte a potom oklepete o vedro.

image 10

Pomôcť si môžete aj sáčkom, do ktorého vložíte filtračnú hmotu zo zabehnutého akvária a potom zľahka klepete o vedro, vaňu. Vždy pracujeme len s vodou z akvária, prípadne s vodou, ktorá nemá v sebe chlór.

image 11

Pri štartovaní akvária je dobrá aj voda zo zabehnutého akvária. V takejto sa tiež nachádzajú filtračné baktérie. Použite cca polovicu vody zo starého akvária. Prípadne, ak takéto akvárium nie je príliš zaťažené rybkami, kľudne môžete použiť aj väčšie množstvo vody.

Veľmi dôležitou podmienkou pre dobré naštartovanie akvária je okysličenie akvária. Je dobré počas prvých dvoch, troch týždňov dopriať vašim štartovacím baktériam doslova kyslíkový kúpeľ.

Prvé rybičky zvyknem nasadzovať hneď po pár dňoch, ale to hovorím o jednej, dvoch rybkách, ktoré zabezpečia, že nasadené baktérie sa budú mať čím kŕmiť, teda, že sa ku nim dostane zvyšok potravy, detritu.

To prvé ozajstné nasadenie rybičiek urobíme až po cca 2 týždňoch. Možno aj po troch. Je dobré preveriť si pred nasadením prvých obyvateľov pomocou testu parametre vody. Teda hlavne, ako sa nám správa NO2 a NO3. Odporúčam klasické papierikové testy /napr. JBL test 7in1/, aj keď nie sú tak presné ako tie tekuté. Na úvodné zorientovanie nám však stačia.

Rybičky je dobré nevkladať do akvária naraz. Teda, ak plánujete do akvária dať 30 rýb, najlepšie je vložiť najskôr 15 rybičiek a druhých 15 rybičiek dať po 2 týždňoch. Takto zabezpečíme, že štartovacie baktérie sa budú môcť postupne prispôsobovať vznikajúcemu odpadu v akváriu. Nebude na nich hneď od začiatku vyvíjaný príliš veľký nápor, s ktorým by mohli mať problém.

Veľmi často sa stáva, že majitelia akvárií hneď na začiatku chcú dopriať svojim zverencom vysokú dávku potravy. Veľa potravy, veľa detritu, veľa odpadu. A keďže baktérie sa v akváriu ešte nenachádzajú v dostatočnom množstve, nedokážu zareagovať. V akváriu dôjde postupne k otrave, aj to malé množstvo štartovacích baktérií uhynie a rybky nakoniec tiež.

Ak už na začiatku vidíme, že rybky sa nesprávajú komfortne, že dychčia, rýchlo siahnite po teste. Takmer 100% pôjde o zvýšenie NO2, prípadne NO3. A rýchlou a v podstate jedinou pomocou, je výmena vody. Aj keď niekedy na krátku dobu vedia pomôcť aj odstraňovače, znižovače týchto látok/ sera toxivec, tetra nitrateminus/. Nikdy sa na nich však nespoliehajte dlhodobo, výmena vody je istejšia.

Veľmi často sa pri štartovaní akvária ukáže v akváriu biely, tzv. mliečny zákal. Ide o nálevníka. Pokiaľ je v menšom množstve, dobre nastavený filter si s ním po čase poradí. Ak sa však vyskytuje dlhodobejšie, je signalizátorom, že v akváriu nie je ešte dobre spustená filtrácia a teda, že akvárium nie je dobre „zabehnuté“. Rýchlym pomocníkom naň dokáže byť UV-lampa (ponuku UV lámp nájdete TU.), tá však nevyrieši problém s filtrom. Môže teda pre nás aj ukazovateľom, že filtru treba pomôcť, že nie je zvolený v správnej veľkosti, so správnym zložením filtračných hmôt, že je jednoducho nedostatočný.